Isus și femeia

About

„Isus este primul bărbat care nu manifestă nicio animozitate față de feminin; aceasta constituie un eveniment istoric" (Hanna Wolff).

Isus a venit să realizeze o revoluție, să schimbe parametrii și conceptele care existau în vremea Sa privitoare la tradiții și religie. A făcut-o într-un mod autentic și a înfruntat-o fără demagogie și în modul cel mai important, acționând, ținând discursuri prin fapte care, bine analizate, ne arată o fațetă a lui Isus pe care uneori o uităm, aceea a unui Hristos angajat față de cei disprețuiți și față de toți cei care, într-un fel sau altul, trăiau nedreptatea. Hristos a vorbit cu femei când nimeni nu o făcea; le-a învățat când aceasta era înțeles ca a arunca pietre la porci; le-a incorporat ca ucenice când aceasta era considerat o sfidare; le-a tratat ca „fiice ale lui Avraam", când se credea că doar bărbații erau; a permis să fie atins, mai ales de femei marginale, care erau profund disprețuite pentru ceea ce erau; a încredințat misiunea cea mai portentosă, anunțul învierii, femeilor. Cel mai important este că niciodată, în niciun fel, nu a lăsat să se întrevadă vreo formă de discriminare în relație cu femeia, ceva ce era obișnuit printre liderii religioși ai vremii Sale; Hristos, pur și simplu, nu a făcut-o. Mesajul lui Hristos este atât de important, atât de covârșitor de vital… păcat că mulți încă nu îl înțeleg. Pentru Dumnezeu nu există ființe umane de categoria întâi și a doua, Isus, cel care Îl revelează pe Dumnezeu, o arată perfect. Urmașii Săi nu pot face mai puțin.